ELE 18. april, 2005

SLOVENSKE NOVICE, Pon 18.4.2005

Elektrina kvantna fizika

Šoštanjske košarkarje vodi dalmatinski doktor kvantne fizike Ante Perica, ki bi se ob igrišču potil v isti obleki, vse dokler ne bi zmagali

Laščane vodi diplomirani ekonomist Aleš Pipan, trener Union Olimpije Sašo Filipovski dela na tem, da postane magister košarke. Oba prekaša Ante Perica, trener KK Elektra. Štiriintridesetletni Dalmatinec je doktor. Pa ne košarke, temveč fizike.

Košarko je začel igrati v Splitu. Potem ga je pot vodila v Zagreb, kjer je začel študirati. »Fizika me je vedno privlačila. Je ena od temeljnih znanosti in daje odgovore o strukturi materije in sil, ki vladajo materialnem svetu.« Treninge je kmalu končal, a košarke ni zapustil. Začel se je učiti trenerstva, vmes pa hodil na fakulteto v Zagrebu. Leta 1996 je končal. Doktorat je posvetil kvantni fiziki. V hrvaški prestolnici je treniral mlade kategorije in se učil od doktorja košarke Slavka Trnčiæa. Vmes je sedel na klop A2-ligaša Velika Gorica, nato so se začela prava učna leta. Kot asistent je pomagal Jasminu Repeši v Turčiji in Splitu, nato ga je pot pripeljala v Slovenijo h Krki, s katero je v tandemu z Ivom Sunaro leta 2000 postal državni prvak. Vmes je asistiral dve leti v Laškem, pred prihodom v Šoštanj je vodil še Koper.

Primorski ligaš je bila prva slovenska ekipa, ki jo je Ante vodil sam. V Šoštanju je že dve leti: »Prihod v Šostanj je stopnička navzgor. Klub je dobro organiziran.« Tako dobro in kakovostno, da se vmeša v boj za ligo Goodyear? Ob tem vprašanju doktor Perica ostaja trdno na tleh: »To ni realno. Vsi štirje Goodyearovi ligaši so veliko bolj kakovostni.« Kljub vsemu v Šoštanju niso vrgli puške v koruzo. Pred tretjim delom DP so se našli cekini, da sta Slavko Duščak in Miloš Mirkoviæ postala njihova člana. Z njima ciljajo tja do končnega 4. mesta v DP, ki vodi v Jadransko ligo.

Osnovni letošnji cilj je dosežen, Šoštanjčani so igrali v četrtfinalu pokala Spar. Tudi po zaslugi znanja fizike? »Ne, direktno ni moč prenašati znanja v košarko. Posredno pač. Predvsem gre za analitični način razmišljanja, ki je sila koristen v trenerskem poklicu.« Ima Perica kak poseben ritual? Kljub vsej racionalnosti, ki jo premore, se najde nekaj prostora tudi za vraževerje. Nekateri trenerji menjajo obleko, v kateri izgube srečanje. Pa Ante? »Sam počnem ravno nasprotno. Isto oblečem, dokler ne zmagam.«

Košarka je vedno veljala za šport študentov. »Danes je izobrazba pomembna, a so drugi časi. Pred 20, 25 leti se je manj treniralo. Iluzorno bi bilo pričakovati, da bodo zdaj igralci po petih, šestih urah treninga hodili še na predavanja. To pa še ne pomeni, da vsaj ne bi poizkusili s tem.«

Pa ambicije? Za vekomaj ne bo v Šoštanju. »Da bi vodil vrhunski klub, morda celo v Evroligi. Zavedam se, da se takih stvari ne da planirati. Čas bo pokazal svoje. Zdaj sem z mislimi le pri Elektri.«